Геморой: що важливо знати?

Геморой: що важливо знати?

Сьогодні ми хотіли б зупинитись на лікуванні такого розповсюдженого захворювання, як геморой. Перш за все давайте згадаємо, що це таке геморой – це патологічна тканина, яка з’явилась впродовж життя, чи можливо це щось інше.

Основою для виникнення геморою є гемороїдальна тканина – це нормальна кавернозна тканина, яка представлена судинними клубочками. Під час впливу патологічних факторів ці судинні клубочки збільшуються в розмірах, руйнуються м’язові та еластичні волокна, які підтримують ці структури в певному положенні, та певним розміром. І коли ці зміни досягають критичної межі, починають з’являтись клінічні прояви – це геморой.

Якщо пацієнту поставлений діагноз геморой, а особливо хронічний геморой – це вирок на все життя, чи є неминучою операція?

Так як гемороїдальна тканина є нормальною тканиною анального каналу, яка має певні функції – одна з основних це герметизація анального каналу, тому не слід відразу спішити її видаляти. Лікування хронічного геморою є ступінчатим. перший етап – консервативне лікування. З нього треба починати завжди. Завдяки ньому можна компенсувати дане захворювання, або провести передопераційну підготовку.

В чому полягає консервативне лікування?

Ще раз хотів би наголосити, що лікування геморою слід починати, коли ви впевнені в діагнозі, тому, що під маскою геморою можуть бути інші, більш серйозні захворювання. В першу чергу лікування слід починати з ліквідації чинників, які сприяють застою крові в області анального каналу (запобігати тривалому сидінню, ліквідувати бібліотеку в туалеті, боротись із закрепами та поносами, вести динамічний спосіб життя), слідкувати за дотриманням гігієни промежини. Наступною складовою частиною лікування є медикаментозне лікування, яке направлене звуження розширених венозних структур.

Зараз дуже рекламується безопераційне, безболісне лікування геморою назавжди.

Звичайно, як і в більшості реклами тут є перебільшення та доля неправди. Мова йде про наступні крок в лікуванні геморою – мініінвазивні методи лікування. За кордоном в Європейських країнах цьому лікуванню підлягають 80% хворих.

Мініінвазивні методики набули широкого розповсюдження в усіх галузях медицини. А що придумали для геморою?

На сьогоднішній день із амбулаторних методик (які не потребують госпіталізації) найбільшого розповсюдження набуло вакуумне лігування. Як і більшість мініінвазивних методик даний метод найбільш ефективний при початкових ступенях геморою. Його також використовують і при пізніх ступенях коли є протипоказання до оперативного лікування.

Чим же пояснюється така ефективність даної методики, і в чому її суть?

Гемороїдальна тканина в анальному каналі розташована у вигляді скупчень на 3, 7, 11 год. Патологічних змін в першу чергу зазнає верхівка даного скупчення, що пролабує в анальний канал та травмується. Судинні структури по периферії залишаються мало зміненими. Під час вакуумного лігування спеціальним апаратом засмоктується найбільш змінена гемороїдальна тканина та на судинну ніжку одягається кільце. Таким чином видаляється патологічна тканина. Така процедура в більшості випадків безболісна, тому, що в цій зоні нема больових рецепторів.

Чи є альтернатива даному методу?

  1.  Є ряд інших мініінвазивних методів. Раніше одним з найбільш розповсюджених методів був кріодеструкція гемороїдальних вузлів (руйнування кавернозної тканини шляхом впливу низьких температур). Зараз він поступово уходить в історію, завдяки відносно великої кількості ускладнень та тривалості лікування.
  2.  Склеротерапія – ґрунтується на введенні певної речовини (склерозанта) в гемороїдальну тканину. В результаті чого формується рубець.
  3.  Інфрачервона фотокоагуляція – вплив теплового потоку на гемороїдальну тканину з наступною її коагуляцією.
  4.  Ці методики є малоефективними та в деяких випадках вони мають право на існування.
  5.  І нарешті, методика, яка відносно недавно з’явилась на Україні – трансректальна деартерилізація гемороїдальних вузлів. Суть даної методики полягає у виявленні та перев’язці основних судин, що кровопостачають гемороїдальні вузли. таким чином зменшується притік крові та кровонаповнення гемороїдальної тканини.

А що робити, якщо проведене лікування не ефективне, або має нестійкий ефект?

Наступний крок – гемороїдектомія (видалення гемороїдальної тканини). Є різні методи виконання даної операції. В цій операції є елементи пластичної хірургії. І лише знання закономірності загоєння ран в цій ділянці може гарантувати швидке одужання та профілактику післяопераційних ускладнень.

Лікування геморою це не така вже й проста справа. Стільки багато методів лікування. Як же вибрати найкращу методику?

Лікування хворого з гемороєм має бути індивідуальним. Повинен бути творчий підхід для найкращого результату.

Вдало підібраний мініінвазивний метод лікування може гарантувати ліквідацію проблем заднього проходу? Чи можуть бути рецидиви даного захворювання? Чи можливо потрібно виконувати відразу радикальну операцію – видалення гемороїдальних вузлів?

Запитання, яке часто задають мені пацієнти. Можна відповісти на нього таким чином. Коли у людини зявляється «дирка» в зубі, пацієнт іде до стоматолога щоб поставити пломбу. Чи є ймовірність виникнення повторно «дирки»? Є і буде, поки не видалимо зуб.

Отже, після будь-якого мініінвазивного лікування є ймовірність рецидиву даного захворювання. А для зменшення цієї ймовірності потрібно запобігати впливу несприятливих факторів, що сприяють застою крові в гемороїдальній тканині.

автор: Андрієць В.С. , лікар-проктолог, хірург


02/09/2016

свежие статьи